Bumper Cars 1 2 3 4 5 6 7 8 A bumper car with mass m1-119 kg is moving to the ri
ID: 1778023 • Letter: B
Question
Bumper Cars 1 2 3 4 5 6 7 8 A bumper car with mass m1-119 kg is moving to the right with a velocity of v1 = 4.5 m/s. A second bumper car with mass m2-84 kg is moving to the left with a velocity of v2 surface is frictionless. 3.7 m/s. The two cars have an elastic collision. Assume th 1) What is the velocity of the center of mass of the system? m/s Submit 2) What is the initial velocity of car 1 in the center-of-mass reference frame? m/s Submit 3) What is the final velocity of car 1 in the center-of-mass reference frame? m/s SubmitExplanation / Answer
1] Vcm = [m1u1 + m2u2]/[m1+m2] = [119*4.5 +84*-3.7]/[119+84] = 1.107 m/s
2] Initial velocity of car 1 in center of mass frame = 4.5-1.107 = 3.393 m/s
3] final velocity of car1 in center of mass frame = [(m1- m2)·u1 + 2 m2·u2]/(m1+ m2) -1.107
= [(119-84)*4.5+ 2*84*-3.7]/[119+84] -1.107
= -3.393 m/s
4] Final velocity of cart1 in ground frame = -3.393 + 1.107 = -2.286 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.