The last answer I got on this question was wrong, please be sure of your answer.
ID: 1777784 • Letter: T
Question
The last answer I got on this question was wrong, please be sure of your answer.
A stationary particle of charge q- 2.9 x 108 cC is placed in a laser beam (an electromagnetic wave) whose intensity is 2.1 x 103 W/m2. Determine the maximum magnitude of the (a) electric and (b) magnetic forces exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 x 104 m/s perpendicular to the magnetic field of the electromagnetic wave, find the maximum magnitudes of the (c) electric and (d) magnetic forces exerted on the particle (a) F- (b) F = (c) F- (d) FExplanation / Answer
According to the question
As we know that
Given,
q = 2.9*10^-8 C
I = 2.1*10^3 W/m^2
v = 3.7*10^4 m/sec
A. I = E^2/(2*c*uo)
E = sqrt(2*c*uo*I)
=sqrt(2*3*10^8*4*3.14*10^-7*2.1*10^3)
E = 1257.99 N/C
Then,
F = qE = 2.9*10^-8*1257.99
F = 3.64*10^-5 N
Then,
2. F = 0 because the charge is stationary
Therefore,
3. F = qE = 3.64*10^-5 N
4. F = qVB
So,
B = E/c
F = qvE/c
= 2.9*10^-8*3.7*10^4*1257.99/(3*10^8)
= 4.49*10^-9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.