The large 600-m-long, 100-m-diameter, cigar-shaped dirigible is planned for crui
ID: 2991934 • Letter: T
Question
The large 600-m-long, 100-m-diameter, cigar-shaped dirigible is planned for cruises for retired engineers. As a first estimate the drag (resistance force) is calculated assuming it to be a flat plate with zero pressure gradient, with the drag on the nose and rear areas neglected, Estimate the power required of each of four engines if it is to cruise at 15m/s. Estimate the payload if one half of its volume is filled with helium, and its engines, equipment, and structure have a mass of 1.2 Times 10 6 kg.Explanation / Answer
reynolds number re=v1l/=5.75x10^8 > 5x10^5 so flow is turbulent
cf=0.455/(ln 0.06*re)^2=0.0015
drag force=0.5cf**v1^2*A(area)
=38415N
Power P=F.v=38415*15=576228 Watt=576.23 kW
(a)power required by each engine=576.23/4=144.06 kW
(b)mass=density*volume=0.179*(pi/4*100^2*600/2)=421545 kg
total payload=1.2x10^6+421545=16215451.62x10^6 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.