The drawing shows four sheets of polarizing material, each with its transmission
ID: 1777747 • Letter: T
Question
The drawing shows four sheets of polarizing material, each with its transmission axis oriented differently. Light that is polarized in the vertical direction is incident from the left and has an average intensity of 20 W/m2. Determine the average intensity of the light that emerges on the right in the drawing (a) when sheet A alone is removed, (b) when sheet B alone is removed, (c) when sheet C alone is removed, and (d) when sheet D alone is removed. A- vertical b-30 degree c-horizontal d-60 degree
Explanation / Answer
a)
I= 20 Cos2 (30) Cos2 (90 + 30) Cos2(90 - 60) = 2.8125
b)
I= 20 Cos2 (0) Cos2 (90) Cos2(90 - 60) = 0
c)
I= 20 Cos2 (0) Cos2 (30) Cos2(30+ 60) = 0
d)
I= 20 Cos2 (0) Cos230 Cos2 (90 + 30) = 3.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.