A horizontal spring with force constant k = 630 N m is attached to a wall at one
ID: 1777614 • Letter: A
Question
A horizontal spring with force constant k = 630 N m is attached to a wall at one end and to a block of mass m The block is released from rest from a position 3.70 cm beyond the spring's equilibrium position. 2.95 kg at the other end that rests on a norco tal surface. (a) If the surface is frictionless, what is the speed of the block as it passes through the equilibrium position? m/s (b) If the surface is rough and the coefficient of kinetic friction between the box and the surface is Ak-0.300, what is the speed of the block as it passes through the equilibrium position? m/sExplanation / Answer
Given K = 630 N/m
mass m = 2.95 kg
displacement x = 3.7 cm = 0.037 m
a) from conservation of energy
1/2 * k * x^2 = 1/2 * m * v^2
1/2 * 630 * 0.037^2 = 1/2 * 2.95 * v^2
speed at equillibrium v = 0.5407 m/s
b) here mue = 0.3
frictional force fk = mue * m * g
fk = 0.3 * 2.95 * 9.8 = 8.673
from conservation of energy
1/2 * k * x^2 - (fk * x) = 1/2 * m * v^2
(1/2 * 630 * 0.037^2) - (8.673 * 0.037) = 1/2 * 2.95 * v^2
speed v = 0.2735 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.