Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based on an exercise from Seetion 25.6 (Image Formation by Lenses) of OpenStax C

ID: 1777288 • Letter: B

Question

Based on an exercise from Seetion 25.6 (Image Formation by Lenses) of OpenStax College Physies A camera lens used for taking close-up photographs has a focal length of 20.9 mm. The farthest it can be placed from the film is 354 mm. You photograph a seed that is o.54 em long. If you get as close as you can to the seed and still have the seed in focus on the film, what is the height of the image of the seed? Give a positive answer if the image is upright, and (Hint: a negative answer if the image is inverted. Answer: Check

Explanation / Answer

f = focal length = 20.9 mm = 2.09 cm

di = image distance = ?

do = object distance = 0.54 cm

using the equation

1/f = 1/do + 1/di

1/2.09 = 1/di + 1/0.54

di = - 0.73

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote