The circuit in the figure below consists of wires at the top and bottom and iden
ID: 1777273 • Letter: T
Question
The circuit in the figure below consists of wires at the top and bottom and identical metal springs in the left and right sides. The upper portion of the circuit is fixed. The wire at he bottom has a mass of 10.0 g and is 5.00 cm long. The springs stretch 0.540 cm under the weight of the wire, and the circuit has a total resistance of 12.0 , whe magnetic field is turned on, directed out of the page, the springs stretch an additional 0.280 cm. What is the magnitude of the magnetic field? Your response differs from the correct answer by more than 100%. T 24.0 V 5.00 cm Need Help? Read It Talk to a TutorExplanation / Answer
Fnet = k x1 - m g = 0
when magnetic field is turned on,
Fm = I L B upward
then Fnet = k x2 - m g + I L B = 0
x2 / x1 = 1 - ILB/mg
0.280 / 0.540 = 1 - (0.05 x 2 x B ) / (10 x 10^-3 x 9.8)
(0.05 x 2 x B ) / (10 x 10^-3 x 9.8) = 0.481
B = 0.47 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.