2. The solid cylinder at the right has a mass of 2.0 kg and can rotate about an
ID: 1776934 • Letter: 2
Question
2. The solid cylinder at the right has a mass of 2.0 kg and can rotate about an axis through its center. Given the forces and dimensions shown, find: A. The net torque on the cylinder. B. The angular acceleration of the cylinder C. The magnitude of tangential acceleration of a point on the rim of the disk. 12 cm 5.0 em .0N 3. A small ball of mass 0.75 kg is attached to one end of a 1.25 m long massless rod and the other end of the rod is hung from a pivot. When the resulting pendulum s 30.0 from vertical, what is the magnitude of the torque about the pivot?Explanation / Answer
2. (A) net torque = (0.12 x 6) - (0.12 x 4) - (0.05x2)
= 0.38 N m
(B) torque = I alpha
.38 = (2 x 0.12^2 / 2) alpha
alpha = 26.4 rad/s^2
(C) a_t = alpha r = 3.17 m/s^2
3. torque = (L/2)( m g )sin30
= 2.30 N m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.