Test 2 Wednesday ,Nov 8 2017 Physics 121 Name 1) The mass M of the block shown i
ID: 1776551 • Letter: T
Question
Test 2 Wednesday ,Nov 8 2017 Physics 121 Name 1) The mass M of the block shown is 120 kg. If the forces shown are F1-860 N and F2-100 N the block has an acceleration of D 3.81 m/s C 5.83 m/s A 4.62 m/s B 6.33 m/s 2) The engine in a 2.77 x 10 kg race car proiduces a force of 3.3 x 10 N at its top speed. How much force does the 70 kg driver experience? D 1120.0N B 900.0 N C 957.9N A 833.9N 3) A stone is thrown vertically upward with initial speed 45 m/s. What is its speed when it reaches one-third (1/3) of its maximum height? 53.07 m/s B 44.91 m/s C36.74 m/ D 61.24 m/s 4) A 1700 kg car is initially moving at 38 m/s. After 4.6s the speed is 47 m/s. What is the force experienced by the car? A 4604.2N8 4473.7N C 3000.0N D 3326.1 N 5) M1 M2 The two blocks are separated a distance R·32 m. MI-190 kg, and MS 420 kg Calculate the Gravitational attaction between the blocks [G·6.67 x 10", N/kg2] x10 N B 5.20 A 9.34 6.44 D 7.26Explanation / Answer
1.
Net force on Block M
F=F1-F2=860-100
F=760 N
acceleration of the block
a=F/m =760/120
a=6.33 m/s2
2.
acceleration of car
a=F/m =(3.3*104)/277=119.1 m/s2
Force experienced by driver
F=ma =70*119.1
F=8339 N
3.
at maximum height ,final velocity Vf=0
from
Vf2=Vi2+2aH
0=452-2*9.8*Hmax
Hmax=103.3 m
Now h=103.3/3=34.44 m
V2=452-2*9.8*34.44
V=36.74 m/s
4.
from
V=Vo+at
47=38+4.6a
a=1.9565 m/s2
force experienced by car
F=ma=1700*1.9565
F=3326 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.