5. 0/1 points Previous Answers MI4 6.8.062 My Notes Ask Your Teacher You will ne
ID: 1775790 • Letter: 5
Question
5. 0/1 points Previous Answers MI4 6.8.062 My Notes Ask Your Teacher You will need to use the Momentum Principle to do the first part of this problem, and the Energy Principle to do the second part. A satellite of mass 6000 kg orbits the Earth in a circular orbit of radius of 7.6 × 106 m (this is above the Earth's atmosphere). The mass of the Earth is 6.0 x 1024 kg. What is the speed of the satellite:? X m/s m amount of energy required to move the satellite from this orbit to a location very far away from the Earth? Wh energy = | Enter a number. Additional Materials section 6.8Explanation / Answer
msatellitev^2/r = GmsatelliteM/r^2
v=(G*M/r)0.5
=6.674*10-11*6*1024/7.6*106
1) ans Velocity of satellite=5.268*10^7 m/ sec
Escape velocity=(2GM/r)0.5= 7.587 *10^7 m/ sec
2)Energy required =0.5*6000*107*(7.587)2-(5.268)2
=8.943*1011 joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.