A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 1775721 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 42.4 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.288 m.
(a) What is the spring constant? N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point? J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass? kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m? m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m. J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m. J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.288 m on a rough surface so that it loses 12.9 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
Explanation / Answer
Here,
E = 42.4 J
A = 0.288 m
a) let the spring constant is k
E = 0.50 * k * A^2
42.4 = 0.50 * k * 0.288^2
k = 1022 N/m
the spring constant is 1022 N/m
b)
as all the energy will be stored as kinetic energy
the kinetic energy of the system at the equilibrium point is 42.4 J
c)
let the mass is m
42.4 = 0.50 * m * 3.45^2
m = 7.12 Kg
the mass is 7.12 Kg
d)
let the speed is v
0.50 * 1022 * 0.160^2 + 0.5 * 7.12 * v^2 = 42.4
v = 2.87 m/s
the speed of the mass is 2.87 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.