A 690 kg elevator starts from rest. It moves upward for 3.09 s with constant acc
ID: 1775007 • Letter: A
Question
A 690 kg elevator starts from rest. It moves upward for 3.09 s with constant acceleration until it reaches its cruising speed, 1.86 m/s. What is the average power of the elevator motor during this period? in W) A: 90/ B: 12061 -C: 1604|| D: 2133 E: 283-F: 3773/ -G: 50191 H: 6675 Submit Answer Tries 0/3 What is the power of the elevator motor during an upward cruise with a constant speed of 1.86 m/s? in W) A: 9457| : 12577| C 167281 Submit Answer Tries 0/3 D 22248|| E 29590 F: 39355 G 52342H: 69614Explanation / Answer
Mass m=690kg
Initial speed u =0
Final speed v =1.86m/s
Time t=3.09s
(a).average Power P=m(a+g) (v/2)
Where a=(v-u) /t=0.6091m/s^2
P=690(0.6091+9.8)(1.86/2)
=6675 W
(b).force F=mg=690*9.8=6762N
Power p=Fv=6762*1.86=12577. 32W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.