Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One long wire carries current 32.0 A to the left along the x axis. A second long

ID: 1774923 • Letter: O

Question

One long wire carries current 32.0 A to the left along the x axis. A second long wire carries current 80.0 A to the right along the line (y 0.280 m, z 0). (a) Where in the plane of the two wires is the total magnetic field equal to zero? y1866 (b) A particle with a charge of-2.00 pC is moving with a velocity of 150i Mm/s along the line (y-0.100 m, z = 0). F045867jN (c) A uniform electric field is applied to allow this particle to pass through this region undeflected. Calculate the required vector electric field. E-.000000022933] X N/C

Explanation / Answer

B = (4pi x 10^-7 / 2pi) [ 32/0.10 + 80/0.18]

B = 1.53 x 10^-4 T into the page

B = (1.53 x 10^-4 T) (-k)


v = 150 x 10^6 i


Fm = q (v x B ) = 0.04587 (-j)


Fm + Fe = 0

(-0.04587 j) + (-2 x 10^-6 x E) = 0

E = - 22933 j N/C ......Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote