One long wire lies along an x axis and carries acurrent of 47 A in the positive
ID: 1728921 • Letter: O
Question
One long wire lies along an x axis and carries acurrent of 47 A in the positive x direction. A second longwire is perpendicular to the xy plane, passes through thepoint (0, 5.8 m, 0), and carries a current of 44 A in the positivez direction. What is the magnitude of the resultingmagnetic field at the point(0, 0.80 m, 0)? One long wire lies along an x axis and carries acurrent of 47 A in the positive x direction. A second longwire is perpendicular to the xy plane, passes through thepoint (0, 5.8 m, 0), and carries a current of 44 A in the positivez direction. What is the magnitude of the resultingmagnetic field at the point
(0, 0.80 m, 0)?
Explanation / Answer
I = 47 A, I' = 44 A, y = 5.8 m, y' = 0.80 m magnetic field due to I is B1 =(0/4)*2*I/y' kmagneticfield due to I' is B2 =(0/4)*2*I'/(y - y') i so the magnitude of the net B = (B12 +B22) = (0/4)*2*[(I/y')2 +(I'/(y - y'))2] = 1.19*10-5 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.