Apitcher throws a 0 143 kg basebal toward the batter so that it oosses home plat
ID: 1774283 • Letter: A
Question
Apitcher throws a 0 143 kg basebal toward the batter so that it oosses home plate horizontally and has speed of 42 m/s ust before it akes contact with the bat. The batter then hti the bal straight back at the pitcher with a speed of 45 m/s. Assume the ball travels along the same line leaving the bat as it folowed before contacting the bat. (a) What is the magnitude of the impuise delivered by the bat to the baseball (b) If the ball is in contact with the bat for 0.0045 s, what is the magnitude of the average force exerted by the bat on the bal? (c) How does your answer to part (b) compare to the weight of the ball? Need Help?oExplanation / Answer
a) Impulse delivered is J = change in momentum = m*(V+Vo) = 0.143(45+42) = 12.44 Kg m/sec
b) F*dt = J = 12.44
F*0.0045 = 12.44
F= 12.44/0.0045 = 2764.45 N = 2.764 kN
c) F/mg = (2764.45/(0.143*9.8)
F/mg = 1972.63
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.