a) the charge on the capacitor... ...a long time after the switch is closed q =
ID: 1772193 • Letter: A
Question
a) the charge on the capacitor...
...a long time after the switch is closed
q = ?
...4.1 s after the switch is closed
q = ?
(b) the current in the resistor...
...immediately after the switch is closed
I0 = ?
...4.1 s after the switch is closed
I = ?
... a long time after the switch is closed
I = ?
(c) The rate at which energy, 4.1 s after the switch is closed, is...
...being dissipated in the resistor
Presistor = ?
...being stored in the capacitor
Pcapacitor = ?
...being delivered by the battery
Pbattery = ?
Explanation / Answer
the charge on the capacitor q = C*E*(1-e^-(t/RC))
potential across capacitor Vc = E*(1-e^-(t/RC))
current in the resistor changes i = (E/R)*e^-(t/RC)
(a)
at time t = infinity
q = C*E = 1.3*10 = 13 uC
t = 4.1
q = 1.3*10*(1-e^-(4.1/(2.2*10^6*1.3*10^-6)))
q = 9.9 uC
=====================
(b)
Io = (E/R)*e^-0 = E/R
Io = 10/(2.2*10^6) = 4.54*10^-6 A
time t= 4.1 s
I = (10/(2.2*10^6))*(e^-(4.1/(2.2*10^6*1.3*10^-6)))
I = 1.08*10^-6 A
time t = infinity
I = 0
==========================
The rate at which energy, 4.1 s after the switch is closed, is being dissipated in the resistor
Presistor = I^2*R = (1.08*10^-6)^2*2.2*10^6 = 2.6*10^-6 W
potential across capacitor Vc = 10*e^-(4.1/(2.2*10^6*1.3*10^-6)) = 7.61 v
The rate at which energy, 4.1 s after the switch is closed, is being stored in the capacitor
Pcapacitor = Vc*I = 7.61*1.08*10^-6 = 8.2*10^-6 W
The rate at which energy, 4.1 s after the switch is closed, is being delivered by the battery
Pbattery = E*I = 10*1.08*10^-6 = 1.08*10^-5 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.