A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcyc
ID: 1771743 • Letter: A
Question
A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m drop and the horizontal distance across the canyon is 63.6 m. If he desires a 3.0-second flight time...
(A) What is the correct angle for his launch ramp? (deg)
(B) What is his correct launch speed?
(C) What is the correct angle for his landing ramp? (give a positive angle below the horizontal)
(D) What is his predicted landing velocity? (Neglect air resistance)
15 m range Figure 3.36 Problem 3.52: Motorcycle daredevil jumping cnnyonExplanation / Answer
Given,
h = 15 m ; R = 63.6 m ; t = 3 s
a)We know that the range is given by:
R = Vx t => Vx = R/t
Vx = 63.6/3 = 21.2 m/s
from eqn of motion
S = ut + 1/2 at^2
-15 = Vy 3 - 1/2 x 9.8 x 9
Vy = 9.7 m/s
theta = tan^-1(Vy/Vx) = tan^-1(9.7/21.2) = 24.6 deg
Hence, theta = 24.6 deg
b)V = sqrt (Vx^2 + Vy^2)
V = sqrt(21.2^2 + 9.7^2) = 23.31 m/s
Hence, V = 23.31 m/s
c)at langing,
Vy' = Vy + at
Vy' = 9.7 - 9.8 x 3 = -19.7 m
theta = tan^-1(-19.7/21.2) = -42.9 deg
Hence, theta = 42.9 deg (below horizontal)
d)V = sqrt (21.2^2 + -19.7^2) = 28.9 m/s
Hnece, V = 28.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.