A fish swimming in a horizontal plane has velocity Vi (4.o0i1.00 j) m/s at a poi
ID: 1771431 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity Vi (4.o0i1.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is r velocity is v = (25.0 i-1.00 j) m/s. (16.0 i-1.20 j) m. After the fish swims with constant acceleration for 17.0 s, its (a) What are the components of the acceleration of the fish? ax-1.24 m/s2 a,-.0.12 (b) What is the direction of its acceleration with respect to unit vector ? -5.44 counterclockwise from the +x-axis (c) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 28.0 s? x-614.08 y=-19.04 In what direction is it moving? 1.78 Draw coordinate axes on a separate piece of paper, and then add the velocity vector with its tail at the origin. Write the numerical values for the x and y components and then use this drawing to determine the angle. counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
a] By using equation of motion,
v = vi + at
a = v - vi /t
= [(25i - 1j) - (4i + 1j)]/17
= [21i -2j]/17
ax = 21/17 = 1.24 m/s^2
ay = -2/17 = -0.12 m/s^2
b] arctan(-2/21) = -5.44 degre counterclockwise from the +x-axis
c] r = ri + vi*t + 0.5at^2
= (16i - 1.20j) + (4i + 1j)*28 + 0.5*(21i - 2j)*(28)^2/17
= (16 + 4*28 + 0.5*21*28^2/17)i + (-1.20 + 28 -0.5*2*28^2)j
= 612.35i - 19.32j
x = 612.35 m
y = 19.32 m
d] v = vi + at
= (4i + 1j) + (21i - 2j)*28/17
= (4 + 21*28/17)i + (1 - 2*28/17)j
= 38.59i - 2.29j
arctan(-2.29/38.59) = -3.396 degree
answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.