A fish swimming in a horizontal plane has velocity Vi (4.00 i + 1.00 j) m/\'s at
ID: 1574809 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity Vi (4.00 i + 1.00 j) m/'s at a point in he ocean where the position relative to a certain rock is r for 17.0 s, its velocity is v = (23.0 i-1.00 j) m/s. (15.0 1-3.00 j) m. After the fish swims with constant acceleration (a) what are the components of the acceleration of the fish? m/s2 (b) what is the direction of its acceleration with respect to unit vector i? counterclockwise from the +x-axis (c) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t 28.0 ? In what direction is it moving? o counterclockwise from the +xaxisExplanation / Answer
a)
ax = (v2x - v1x)/t
= (23 - 4)/17
= 1.12 m/s^2
ay = (v2y - v1y)/t
= (-1 - 1)/17
= -0.117 m/s^2
b) direction of a : theta = tan^-1(ay/ax)
= tan^-1(-0.117/1.12)
= 5.96 degrees below +x axis
= 354.04 degrees countecr clockwise from +x axis.
c)
x = xo + vox*t + (1/2)*ax*t^2
= 16 + 4*28 + (1/2)*1.12*28^2
= 567 m
y = yo + voy*t + (1/2)*ay*t^2
= -3 + 1*28 + (1/2)*(-0.117)*28^2
= -20.8 m
d) vfx = vix + ax*t
= 4 + 1.12*28
= 35.4 m/s
vfy = viy + ay*t
= 1 + (-0.117)*28
= -2.28 m/s
direction : theta = tan^-1(vfy/vfx)
= tan^-1(-2.28/35.4)
= 356.3 degrees counetcrclockwise from +x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.