A circular curve of highway is designed for traffic moving at 93 km/h. Assume th
ID: 1771397 • Letter: A
Question
A circular curve of highway is designed for traffic moving at 93 km/h. Assume the traffic consists of cars without negative lift. (a) If the radius of the curve is 110 m, what is the correct angle of banking of the road? (b) If the curve were not banked, what would be the minimum coefficient of friction between tires and road that would keep traffic from skidding out of the turn when traveling at 93 km/h?
(a) Number UnitsThis answer has no units° (degrees)mkgsm/sm/s^2NJWN/mkg·m/s or N·sN/m^2 or Pakg/m^3gm/s^3times
Explanation / Answer
a) tan(theta) = v^2/rg
here v = 93*5/18 = 25.83 m/s
theta = tan^-1(25.83^2/110*9.8) = 31.75 degrees
b) mue = v^2/rg = 0.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.