3. A circular coil of wire with radius 0.100m and wound with 200 turns on it has
ID: 1770664 • Letter: 3
Question
3. A circular coil of wire with radius 0.100m and wound with 200 turns on it has a current of 15.0 amps and is located in a uniform magnetic field of 2.50 T that is directed toward the positive x-axis. 10 points a. Find the magnetic moment of the coil. 2 points b. Find the torque exerted on the coil when its magnetic moment is at an angle of 30.0° to the magnetic field. 2 points c. Find the potential energy of the coil at the same angle as b. 2 points d. Find the maximum torque that the coil can have exerted on it by the magnetic field. 2 points e. Find the maximum potential energy that the coil can have in the field. 2 pointsExplanation / Answer
A] magnetic moment m = iNA =15*200*pi*0.100^2 = 94.25 Am^2
b] Torque = mB sin theta = 94.25*2.5*sin 30 degree = 117.8 Nm
C] PE = mB cos theta = 94.25*2.5*cos 30 degree = 204 J
D] maximum torque = mB = 94.25*2.5 = 235.6 Nm
E] maximum PE = mB = 94.25*2.5 = 235.6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.