Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A puck of mass m1-75.0 g and radius r1 3.60 cm glides across an air table at a s

ID: 1770569 • Letter: A

Question

A puck of mass m1-75.0 g and radius r1 3.60 cm glides across an air table at a speed of v = 1.50 m/s as shown in Figure a. It makes a glancing collision with a second puck of radius r2 6.00 cm and mass m2-115 g (initially at rest) such that their rims just touch. Because their rims are coated with instant-acting glue, the pucks stick together and rotate after the collision (Figure b). m1 m2 (a) What is the magnitude of the angular momentum of the system relative to the center of mass? 00653kg.m2/s (b) What is the angular speed about the center of mass? 7.99 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. rad/s

Explanation / Answer

The location of the of mass from first puck just after collision is:

R = m2*(r1+r2)/(m1+m2) = 115*(3.60 + 6.00)/(75+115) = 5.81 cm

Total moment of inertia of the system is:

Now I = I1 + I2 + (M*r)

= 0.5*0.075*0.0362 + 0.5*0.115*0.062 + 0.075*0.0582 + 0.115*(0.096 – 0.058)2

           = 6.74 x 10-4 kgm2

wf = L/I = 9.689 rad/sec

Please rate my answer...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote