A 322 kg object and a 703 kg are separated by 0.575 m. Find the magnitude of the
ID: 1770189 • Letter: A
Question
A 322 kg object and a 703 kg are separated by 0.575 m. Find the magnitude of the net gravitational force exerted by these objects on a 68.0 kg object placed midway between them. Submit Answer Tries 0/6 At an infinitely remote distance, the net gravitational force on the third mass from the other two will be zero. Is there a point along the straight line between the two masses with the same property? (Enter Y for yes, N for no). Submit Answer Tries 0/6 At what distance of the 322 kg object would that be? (Answer -1 m if there is no such point.) Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
here,
m1 = 322 kg , m2 = 703 kg
r = 0.575 m
m3 = 68 kg
the magnitude of the net force on 68 kg , F = G * m2 * m3 /(r/2)^2 - G * m1 * m3 /( r/2)^2 N
F = 6.67 * 10^-11 * 68 /(0.575/2)^2 * (703 - 322 ) N
F = 2.09 * 10^-5 N
the magnitude of force is 2.09 * 10^-5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.