Forces/ Work 10. A 10 kg crate of delectable cupcakes (with rainbow sprinkles, o
ID: 1770186 • Letter: F
Question
Forces/ Work 10. A 10 kg crate of delectable cupcakes (with rainbow sprinkles, of course) is being held at rest at the top of a frictionless INCLINED PLANE 8.0 m long, making an angle of 30° with the horizontal. The crate is then released from this position, slides down the frictionless inclined plane, and encounters a HORIZONTAL floor. The coefficient of kinetic friction between the crate and the floor is 0.400. The crate of cupcakes comes to rest at a distance d from the bottom of the inclined plane, as shown. 8 rn 30°Explanation / Answer
Given,
m = 10 kg ; L = 8 m ; theta = 30 deg ; uk = 0.4 m
c)The work done by the gravity is:
Wg = m g h
h = L sin(theta)
Wg = 10 x 9.8 x 8 x sin30 = 392 J
Hence, Wg = 392 J
Work done by the normal force is:
Wn = 0 J
Work done by the frictional force on the incline is
Wf = 0 (since it is frictionless)
from conservation of energy:
1/2 m v^2 = m g h
v = sqrt (2 g h) = sqrt (2 g L sin(theta))
v = sqrt (2 x 9.8 x 8 x sin30) = 8.85 m/s
Hence, the speed at the bottom is v = 8.85 m/s
[Pls put part b for so that it can be solved and compared]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.