4) The van der Waals constants a and b (molar versions rather than my idiosyncra
ID: 1769599 • Letter: 4
Question
4) The van der Waals constants a and b (molar versions rather than my idiosyncratic per particle versions) for water are: a = 0.5801 m^3 mol^-2 and b = 3.19.10^-5 m^-3 mol^-1 . Assuming that water is a Van der Waals fluid find the critical point temperature. critical point pressure and the critical point density predicted by the Vander Waals equation for water. Compare your results with the actual values of the critical point parameters which are: Tc = 647.3 K, Pc - 22.12 MPa, and Pc = 348 kg/m^3. What is the percent error of the van der Waals prediction of water's critical temperature, pressure, and density? BTW, the molar mass of water is 0.0180152 kg/mol.Explanation / Answer
given
a=0.58 J/m^3.mol^-2
b=3.19*10^-5 m^3/mol
critical point temparature Tc=8a/27Rb
=8*0.58/27*8.314*3.19*10^-5
=647.9679 K
============
Pc=a/27b^2
=0.58/27*(3.19*10^-5)^2
=21.1097*10^6 Pa
=21.1097 Mpa
===========
and
Vc=3b
=3*3.19*10^-5
=9.57*10^-5 m^3 .............................
now
n=PV/RT
=(21.1097*10^6*9.57*10^-5)/(8.314*647.9679)
=0.377 mol ..................................
m=n*M
=0.375*0.0180152
=0.006755 kg
critical density rho=0.006755/9.57*10^-5
=70.585 kg/m^3 ...............................
error of temparature(in %)=(647.9679-647.3)/647.3
=0.103%
error of pressure(in %)=(22.12*10^6-21.1097*10^6)/22.12*10^6
=4.56%
error of density(in %)=(348-70.585)/348
=79.71 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.