4) Suppose that rate of Type 2 diabetes mellitus in 40-59 year olds is 7% among
ID: 3040898 • Letter: 4
Question
4) Suppose that rate of Type 2 diabetes mellitus in 40-59 year olds is 7% among Caucasians, 10% among African-Americans, 12% among Hispanics, and 5% among Asian-Americans. Suppose that the ethnic distribution of a city X among 40-59 year olds is 30% Caucasians, 25% African-Americans, 40% Hispanics, and 5% among Asian-Americans. What is the overall probability of Type 2 DB among 40-49 year olds in city X? Also, suppose a 40-59 year reports to your clinic with Type 2 DB. What is the probability that this person is African American? How about Asian American? (Hint: use generalized Bayes' Rule).Explanation / Answer
P(Caucasians) = 0.3
P(African-Americans) = 0.25
P(Hispanics) = 0.4
P(Asian-American) = 0.05
P(Type 2 DB | Caucasians) = 0.07
P(Type 2 DB | African-American) = 0.1
P(Type 2 DB | Hispanics) = 0.12
P(Type 2 DB | Asian-American) = 0.05
a) P(Type 2 DB) = P(Type 2 DB | Caucasians) * P(Caucasians) + P(Type 2 DB | African-American) * P(African-American) + P(Type 2 DB | Hispanics) * P(Hispanics) + P(Type 2 DB | Asian-American) * P(Asian-American)
= 0.07 * 0.3 + 0.1 * 0.25 + 0.12 * 0.4 + 0.05 * 0.05
= 0.0965
b) P(African-American | type 2 DB) = P(Type 2 DB | African-American) * P(African-American) / P(type 2 DB)
= 0.1 * 0.25 / 0.0965
= 0.2591
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.