19:08 AT&T; 100% OO webassign.net engine deliver if it absorbs 1.25 x 10 J of en
ID: 1769445 • Letter: 1
Question
19:08 AT&T; 100% OO webassign.net engine deliver if it absorbs 1.25 x 10 J of energy each second from the hot reservoir? kW Need Help? A heat pump has a coefficient of performance of 3.70 and operates with a power consumption of 6860 W. (a) How much energy does it deliver into a home during 12 h of continuous operation? (b) How much energy does it extract from the outside air in 12 h? Need Help? A substance undergoes the cyclic process shown in the figure below. Work output occurs along path AB while work input is required along path BC, and no work is involved in the constant volume process CA. Energy transfers by heat occur during each process involved in the cycle. (a) What is the work output during process AB? (b) How much work input is required during process BC? (c) What is the net energy input Q during this cycle? Home My AssignmentsExplanation / Answer
12) A) energy delivered during 12 hr is = power*time = 6860*12*3600 = 2.96*10^8 J
B) coefficient of performanve = output power /input power... = energy from outside air/ enrgy given ..
energy from outside air = coefficient of performance*energy given = 3.7*2.96*10^8 = 10.95*10^8 J
13) A) WAB = Qnet- WBC = 8104-4052 = 4052 J
B) WBC = P*(V2-V1) = 1.013*10^5*(10-50)*10^-3 = -4052 J
C) Qnet = Area of the triangle = (1/2)*b*h = 0.5*40*10^-3*(5-1)*1.013*10^5 = 8104 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.