19:23 69% D ..ooo AT&T; quest.cns.utexas.edu Answer in units of m 019 (part 1 of
ID: 1769379 • Letter: 1
Question
19:23 69% D ..ooo AT&T; quest.cns.utexas.edu Answer in units of m 019 (part 1 of 2) 10.0 points A person standing at the edge of a seaside cliff kicks a stone over the edge with a speed of 26 m/s. The cliff is 50 m above the water's surface, as shown. 26 m/s How long does it take for the stone to fall to the water? The acceleration of gravity is 9.81 m/s Answer in units of s 020 (part 2 of 2) 10.0 points With what speed does the stone strike the water? Answer in units of m/s 021 (part 1 of 2) 10.0 pointsExplanation / Answer
a) t = sqrt(2*H/g)
= sqrt(2*50/9.8)
= 3.19 s
b) vy = sqrt(2*9.8*50)
= 31.3 m/s
vx = 26 m/s
v = sqrt(vx^2+vy^2)
= 40.7 m/s
c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.