2-D Inelastic Collision
ID: 1769265 • Letter: 2
Question
Due in 7 hours, 5 minutes Object 1 (mass=6.2 kg) traveling in the +x direction at a speed of 14.26m/s undergoes an inelastic collision with Object 2 (mass=5.30kg) which is at rest. Object two flies off at a speed of 11.42m/s and an angle ?2=48.2 2-D Inelastic Collision Due in 7 hours, 5 minutes Object 1 (mass=6.2 kg) traveling in the +x direction at a speed of 14.26m/s undergoes an inelastic collision with Object 2 (mass=5.30kg) which is at rest. Object two flies off at a speed of 11.42m/s and an angle ?2=48.2 Due in 7 hours, 5 minutes 2-D Inelastic Collision Due in 7 hours, 5 minutes Object 1 (mass=6.2 kg) traveling in the +x direction at a speed of 14.26m/s undergoes an inelastic collision with Object 2 (mass=5.30kg) which is at rest. Object two flies off at a speed of 11.42m/s and an angle ?2=48.2 °. The diagram below is just a sketch and is not meant to have accurate angles. It is possible that Object 1 travels back and to the left, though it is not possible for it to travel in the -y direction. (Do you know why?) What is the total momentum in x direction after the collision? What is the momentum of Object 1 in the y direction after the collision? What is the speed of Object 1 after the collision? What is the angle ?1 in degrees? (Do not enter units) [ 44.10 ]Explanation / Answer
A. Total momentum in x direction will remain unchanged so it will be same as before i.e 6.2*14.26 = 88.412kgm/s
B Total momentum in y axis was zero before so to cancel momentum of object 2 in y there will be an equal opposite momentum of object 1 same as object 2 =5.3*11.42 sin48.2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.