A 2-oz pellet shot vertically from a spring-loaded pistol on the surface of the
ID: 1767309 • Letter: A
Question
A 2-oz pellet shot vertically from a spring-loaded pistol on the surface of the earth rises to a height of 300 ft. The same pellet shot from the same pistol on the surface of the moon rises to a height of 1900 ft. Determine the energy dissipated by aerodynamic drag when the pellet is shot on the surface of the earth. The acceleration of gravity on the surface of the moon is 0.165 times that on the surface of the earth. (Round the final answer to three decimal places.)
The energy dissipated is ft·lb.
Explanation / Answer
Given
The Weight of pellet W = 2 0z = 2*1/16 = 1/8 lbs
1 oz = 1/16 lbs
The height to which pellet Raises on earth hE = 300 ft
The height to which pellet Raises on moon hM = 1900 ft
The accelaration of gravity in moon gM = 0.165 gE
Energy at top of flight on moon = m.hM×0.165 = .1900×0.165 = 39.188 ft.lb
Energy at top of flight on earth = m.hE = .300 = 37.5 ft.lb.
Difference = energy dissipated = 1.688 ft.lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.