Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is thrown at a spedd of 20 m/s at an angle of30 o above thr horizontal. a

ID: 1765066 • Letter: A

Question

A ball is thrown at a spedd of 20 m/s at an angle of30o above thr horizontal. a. What are the inital horizontal and verticalcomponents of the ball? b. What are horizontal and verticlacomponents of thevelocity 2s after the projection? c. What is the time of flight of the ball? d. What horizontal distance will the ball travel beforestriking the ground? A ball is thrown at a spedd of 20 m/s at an angle of30o above thr horizontal. a. What are the inital horizontal and verticalcomponents of the ball? b. What are horizontal and verticlacomponents of thevelocity 2s after the projection? c. What is the time of flight of the ball? d. What horizontal distance will the ball travel beforestriking the ground?

Explanation / Answer

Speed v = 20 m/ s angle = 30 degrees (a). horizontal component = v cos                                        = 20 cos 30 = 17.32 m / s vertical component   = v sin                                 =20 sin 30 = 20 * 0.5                                = 10 m / s (b). Horizontal component after 2 s is = 10 m /s Since there is no accleration in horizontal direction Let vertical component after 2 s be V time t= 2 accleration a = -g Initial velocity   u = v sin 30 = 10 from the relation  V = u + at                                =10 + ( -g ) 2                             = 10 - 19.6                             = -9.6 m / s (c). time of flight T = ( 2 v sin 30 / g )                            = 20 / 9.8                            =2.04 s (d). horizontal distance R = v ^ 2 sin 2 /g                                       = 400 sin 60 / 9.8                                      = 35.34 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote