Help! I\'m so confused.... A small blob of putty of mass m = 75.0 g falls from t
ID: 1764973 • Letter: H
Question
Help! I'm so confused....
A small blob of putty of mass m = 75.0 g falls from the ceiling andlands on the outer rim of a turntable of radius R = 15.0 cm andmoment of inertia I = 1.70E-2 kg·m2 that isrotating freely with angular speed 3.77 rad/s about its verticalfixed-symmetry axis. What is the postcollision angular speed of theturntable-putty system? Thanks!
Help! I'm so confused....
A small blob of putty of mass m = 75.0 g falls from the ceiling andlands on the outer rim of a turntable of radius R = 15.0 cm andmoment of inertia I = 1.70E-2 kg·m2 that isrotating freely with angular speed 3.77 rad/s about its verticalfixed-symmetry axis. What is the postcollision angular speed of theturntable-putty system? Thanks!
Explanation / Answer
mass m = 75 g = 0.075 kg radius r = 15 cm = 0.15 m Initial moment of inertia I = 1.7 * 10 ^ -2 kg m ^2 initial angular speed w = 3.77 rad / s final moment of inertia I ' = I + mr^2 = 1.7 * 10 ^ -2 + 0.16875 * 10 ^ -2 =1.86875 * 10 ^ -2 kg m ^ 2 So, new angular speed w ' = Iw / I ' = 3.429 rad / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.