Help! An asteroid is heading towards us at 14 km/s . Scientists decide the best
ID: 1574792 • Letter: H
Question
Help! An asteroid is heading towards us at 14 km/s . Scientists decide the best solution is to attach a rocket to the asteroid and fire it to change the trajectory of the asteroid. If the rocket is fired for 8 min, the scientists calculate that the new speed for the asteroid will be 19 km/s and its new trajectory will be at an angle of 25 to its original path. n the process described above, what is the acceleration of the asteroid? Express your answers using two significant figures separated by a comma. Assume that the positive x axis is in the direction of the initial motion of the asteroid. The final motion of the asteroid has components in the x and positive y directions only.
Explanation / Answer
Initial velocity = ux =14km/s = 14000 m/s
Final velocity in the initial direction, vx = 19cos25 = 19000cos25 m/s
t = 8 min = 8 x 60 = 480 s
so, ay = [vx-ux]/t = [19000cos25 - 14000]/480 = 6.7 m/s2.
This is the acceleration of the asteroid in the initial direction.
Acceleration in the transverse direction will be:
ay = [19000sin25]/480 = 16.73 m/s2.
so, a = <6.7 , 17> m/s2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.