A child slides without frictionfrom a height of 10.4 m above the water along a c
ID: 1764880 • Letter: A
Question
A child slides without frictionfrom a height of 10.4 m above the water along a curved water slide, as shownbelow. She is launched from a height 6.4 m above the water at an angleof 61? above thehorizontal toward a pool.
Determine her maximum airborneheight y abovethe water. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
Answer in units of m.
Explanation / Answer
first we need to find the launch speed v, since energy conservation, we have: (1/2)mv2 = mgh, here h = 10.4m -6.4m = 4.0m =>v =( 2gh)=(2*9.81m/s2 *4.0m) =8.86 m/s the max height from the launch point is: H = v2 /2g = (8.86m/s)2/(2*9.81m/s2) = 4.0 m counting from the water, the max height will be: H+6.4m = 10.4m answer: 10.4m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.