A 27.0 kg child on a 3.00 m long swing is released from rest when the ropesof th
ID: 1764731 • Letter: A
Question
A 27.0 kg child on a 3.00 m long swing is released from rest when the ropesof the swing make an angle of 27.0° with the vertical. (a) Neglecting friction, find the child's speedat the lowest position.1 m/s
(b) If the speed of the child at the lowest position is2.20 m/s, what is the mechanical energylost due to friction?
2 J (a) Neglecting friction, find the child's speedat the lowest position.
1 m/s
(b) If the speed of the child at the lowest position is2.20 m/s, what is the mechanical energylost due to friction?
2 J
Explanation / Answer
(a) Neglecting friction, find the child's speedat the lowest position.1 m/s
v=r
and =g/l=9.8/3=1.807rad/sec
so v=velocity at the lowest position=3*1.807=5.422m/sec
(b) If the speed of the child at the lowest position is2.20 m/s, what is the mechanical energylost due to friction?
2 J
loss in mechanicalenergy=1/2*27(5.4222-2.202)=331.425J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.