A 2.2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on th
ID: 1764081 • Letter: A
Question
A 2.2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on the block.(a) What is the minimum string tension neededto move the block?
1______N
(b) If the string tension is 21 N, what isthe block's speed after moving 1.0 m?
2______ m/s
(c) If the string tension is 21 N and thetable is coated with oil, what is the block's speed after moving1.0 m?
3______ m/s
Please indicate which answers are a,b,c
(a) What is the minimum string tension neededto move the block?
1______N
(b) If the string tension is 21 N, what isthe block's speed after moving 1.0 m?
2______ m/s
(c) If the string tension is 21 N and thetable is coated with oil, what is the block's speed after moving1.0 m?
3______ m/s
Please indicate which answers are a,b,c
Explanation / Answer
Given : Mass of the block ( m ) = 2.2 kg g = 9.8 m/s2 a ) Tension = m g = ( 2.2 kg ) ( 9.8 m/s2 ) = 21.6 N b ) Tension ( T ) = 21 N Distance ( d ) = 1.0 m T = F F = m a a = T / m = 21 N / 2.2 kg = 9.54 m/s2 From v2 - u2 = 2 a s where u = 0 v = 2 a s = 2 (9.54 ) ( 1m) = 4.4m/s I hope it helps you From v2 - u2 = 2 a s where u = 0 v = 2 a s = 2 (9.54 ) ( 1m) = 4.4m/s I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.