A 2.1 kg solid sphere ( I= 0.4mR 2 ) rolls along a horizontal surface with a spe
ID: 2258070 • Letter: A
Question
A 2.1 kg solid sphere ( I= 0.4mR2 ) rolls along a horizontal surface with a speed of 7.8 m/s.What is the total kinetic energy of the sphere?
2 Suppose a solid sphere of mass 450 g and radius 5.0 cm rolls without slipping down an inclined plane starting from rest. The inclined plane is 3.7 m long and makes an angel of 15 o from the horizontal. The linear velocity of the sphere at the bottom of the incline is _______ m/s.
3 A roofing tile slides down a roof and falls off the roof edge 10 m above the ground at a speed of 6 m/s. The roof makes an angle of 30 degrees to the horizontal. At what horizontal distance from the exit point on the roof does the tile land?
Explanation / Answer
a)
KE = 0.5mv^2 + 0.5*(2/5)mr^2*?^2 = 0.5mv^2 + (1/5)mv^2
= 0.7mv^2 = 0.7*2.1*7.8^2 = 89.4348 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.