1] A Cessna aircraft has a lift-off speed of 130km/h. Whatminimum constant accer
ID: 1763897 • Letter: 1
Question
1] A Cessna aircraft has a lift-off speed of 130km/h. Whatminimum constant accereletion does this require if the aircraft isto be airborne after a take-off run of 220m? b] A motorist traveling at 10.0m/s down a street and a policeofficer on a motocycle taking adidional 5.00s to finnish his donutgives a chase at an accerelation of 2.00m /s2. Determine(a) The time required to catch the car (b) The distance thepolice travels while overtaking the motorist 1] A Cessna aircraft has a lift-off speed of 130km/h. Whatminimum constant accereletion does this require if the aircraft isto be airborne after a take-off run of 220m? b] A motorist traveling at 10.0m/s down a street and a policeofficer on a motocycle taking adidional 5.00s to finnish his donutgives a chase at an accerelation of 2.00m /s2. Determine(a) The time required to catch the car (b) The distance thepolice travels while overtaking the motoristExplanation / Answer
a) Initial velocity = 0 m/s final velocity = 130 km / h = 36.11m/s S = 220 m We know that a = v2/ 2S = 36.11 * 36.11 / 2*220 = 2.96 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.