Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For this problem select the \"Nonuniform circular motion\" modeand use the follo

ID: 1762563 • Letter: F

Question

For this problem select the "Nonuniform circular motion" modeand use the following settings.

Initial angular velocity = -3.0 rad/s.
Radius = 2.3 cm.
Angular acceleration = 0.75 rad/s2.

Determine the values of the following at a time of 0.60 s afterthe "Play" button is first pressed. (This is measured in simulationtime, which is not displayed and which may or may not be the sameas real time!).

(a) What is the speed of the object att = 0.60 s?

(b) What is the acceleration of the object att = 0.60 s?

(a)

(b)

(a)


m/s

Explanation / Answer

Since we are given the time we can use the following equationfor circular motion: . .         =o+ t   ( is the angularacceleration, o is the initial angular velocity)Then at t=60s we have: .         =-3rad/s +0.75 rad/s^2 * 0.6s=  2.55rad/s     Now, thearclenght of a circle is defined as L=*r .Note: r is the radius of the circle and is the angle inradians, we use this to convert from radians to menters. Think ofthe arc of a circle if =2 then the arclenght is thecircumference L=2*r as we all know so if the angular velocitywas 2 rad/s that means that it undergoes one revolution persecond. . So then we have a velocity V=2.55*r/s = 2.55*0.023m/s=0.05865m/s. . The acceleration is given as a=V^2/r =(0.05865m/s)^2/(0.023m)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote