A motorist drives along a straight road at a constant speedof 22.5 m/s. Just as
ID: 1762307 • Letter: A
Question
A motorist drives along a straight road at a constant speedof 22.5 m/s. Just as shepasses a parked motorcycle police officer, the officer starts toaccelerate at4.00 m/s2 to overtake her.Assume that the officer maintains this acceleration. (a) Determine the time it takes the police officer to reach themotorist.(b) Find the speed of the officer as he overtakes themotorist.
(c) Find the total displacement of the officer as he overtakes themotorist.
(a) Determine the time it takes the police officer to reach themotorist.
(b) Find the speed of the officer as he overtakes themotorist.
(c) Find the total displacement of the officer as he overtakes themotorist.
Explanation / Answer
a)For the motorist s = vt
For the police officer s= 0.5at2
Whenpolice officer reach the motorist vt =0.5at2
v= 0.5at
t = 2v / a =2*22.5 / 4.0 = 5.625 s
b) v = at = 4.0 x 5.625 = 22.5 m/s
c) s = 0.5at2 = 0.5 *4.0 * 5.625* 5.625 = 63.28 m = 0.5 *4.0 * 5.625* 5.625 = 63.28 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.