An amusement park ride consists of a car moving in a verticalcircle on the end o
ID: 1761714 • Letter: A
Question
An amusement park ride consists of a car moving in a verticalcircle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combinedweight of the car and riders is 5.1 kN,and the circle's radius is 10 m.(a) At the top of the circle, what are the magnitudeFB and direction (up or down) of the force onthe car from the boom if the car's speed is v =4.0 m/s?
(b) At the top of the circle, what are the magnitudeFB and direction (up or down) of the force onthe car from the boom if the car's speed is v =15 m/s?
Explanation / Answer
An amusement park ride consists of a car moving in a verticalcircle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combinedweight of the car and riders is 5.1 kN,and the circle's radius is 10 m. (a) At the top of the circle, what are the magnitudeFB and direction (up or down) of the force onthe car from the boom if the car's speed is v =4.0 m/s? force=mv*v/R=(5.1/9.8)4*4/10=0.8326N up (b) At the top of the circle, what are the magnitudeFB and direction (up or down) of the force onthe car from the boom if the car's speed is v =15 m/s? force=mv*v/R=(5.1/9.8)15*15/10=11.70N up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.