An ambulances siren emits a sound with a frequency of 600 hz when heard at rest.
ID: 1387791 • Letter: A
Question
An ambulances siren emits a sound with a frequency of 600 hz when heard at rest. The ambulance is now in motion and its siren is heard by an observer in a moving car. Find the frequency of the siren as heard by the observer in each of the following three cases. <-40 m/s 20m/s -> 40 m/s -> 20 m/s -> 20 m/s -> 40 m/s -> An ambulances siren emits a sound with a frequency of 600 hz when heard at rest. The ambulance is now in motion and its siren is heard by an observer in a moving car. Find the frequency of the siren as heard by the observer in each of the following three cases. <-40 m/s 20m/s -> 40 m/s -> 20 m/s -> 20 m/s -> 40 m/s -> <-40 m/s 20m/s -> 40 m/s -> 20 m/s -> 20 m/s -> 40 m/s ->Explanation / Answer
case 1)
velocity of Listener, VL = 20 m/s
Velosity of source, Vs = -40 m/s
velocity of sound, vo = 343 m/s
now Apply Doppler's effect,
frequency heard by the listener,
f' = f*(vo-VL)/(Vo - VS)
= 600*(343 - 20)/(343+40)
= 506 Hz <<<<<<---------Answer
case 2)
velocity of Listener, VL = 20 m/s
Velosity of source, Vs = 40 m/s
velocity of sound, vo = 343 m/s
now Apply Doppler's effect,
frequency heard by the listener,
f' = f*(vo-VL)/(Vo - VS)
= 600*(343 - 20)/(343-40)
= 639.6 Hz <<<<<<---------Answer
case 3)
velocity of Listener, VL = 20 m/s
Velosity of source, Vs = 40 m/s
velocity of sound, vo = 343 m/s
now Apply Doppler's effect,
frequency heard by the listener,
f' = f*(vo+VL)/(Vo - VS)
= 600*(343 + 20)/(343+40)
= 568.7 Hz <<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.