To win the game, a place kicker must kick a football from a point 45 m (49.212 y
ID: 1761636 • Letter: T
Question
To win the game, a place kicker must kick afootball from a point 45 m (49.212 yd) from
the goal, and the ball must clear the crossbar,
which is 3.05 m high. When kicked, the ball
leaves the ground with a speed of 24 m/s at
an angle of 32.6? from the horizontal.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
By how much vertical distance does the ball
clear the crossbar? Answer in units of m.
This problem has been giving me problems since i don't even knowwere to start. What i tried doing was finding the time at the ballshighest moment in flight and then tried doing the horizontaldistance but its asking for the vertical and hence i got it wrong.Please help >.<
Explanation / Answer
Vertical component ofvelocity uy = u* sin = 24 * sin32.60 = 12.93 m/s Horizontal component ofvelocity ux = u* cos = 20.22 m/s Time taken by ball to reach thecrossbar t = horizontaldistance / horizontal component of velocity t = 45 /20.22 = 2.22 s i.e. after 2.22 s, the ball will clear thecrossbar. In the same time, suppose the ball rises to a height'h'. then by second equation of motion h = uy* t + (1/2) * g *t2 Since ball is movingupwards, g = -9.8 m/s2 => h = 12.93* 2.22 + 0.5 * ( - 9.8) *2.222 = 4.55 m Height by which the ball clears thecrossbar = h - height ofcrossbar = 4.5 -3.05 = 1.50 m => h = 12.93* 2.22 + 0.5 * ( - 9.8) *2.222 = 4.55 m Height by which the ball clears thecrossbar = h - height ofcrossbar = 4.5 -3.05 = 1.50 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.