To warm 2.0 L of tea (d = 1.01 g/mL; sp. heat =4.184 J/g o C) a cook places a 50
ID: 687706 • Letter: T
Question
To warm 2.0 L of tea (d = 1.01 g/mL; sp. heat =4.184 J/g oC) a cook places a 500 g block of stone (sp.heat = 2.449 J/g oC) at a temperature of 200oF into the teapot. Assuming that the tea was initiallyat 72 oF, what is the final temperature of the tea inoF?a. 33 b. 91 c. 110 d. 140 e. 200 I already know the Answer Can someone PLease help explain! I knowit has something to do with Q= MCDeltaT To warm 2.0 L of tea (d = 1.01 g/mL; sp. heat =4.184 J/g degreeC) a cook places a 500 g block of stone (sp.heat = 2.449 J/g degreee C) at a temperature of 200 degree F into the teapot. Assuming that the tea was initiallyat 72 degreeF, what is the final temperature of the tea indegree F? a. 33 b. 91 c. 110 d. 140 e. 200 I already know the Answer Can someone PLease help explain! I knowit has something to do with Q= MCDeltaT
Explanation / Answer
Volume of tea V = 2.0L = 2000 mL density d= 1.01 g/ mL mass of tea m =V*d = 2000mL*1.01g/mL = 2020 g sp.heat of tea s =4.184 J/g oC initial temperature of tea T = 72oF mass of block stone m =500g sp. heat of blockstone s = 2.449 J/g oC initialtemperatue T = 200 oF but we know loss of heat = gain of heat =Q q1 =q2 500g*2.449 J/g oC* (200oF -oF ) = 2020g*4.184 J/g oC*(oF - 72oF ) (200oF - oF ) / (oF -72oF ) =2020g*4.184 J/g oC/500g*2.449 J/g oC bysolving this equation we get the finaltemperature = 88.45oF therefore answer B is correct.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.