A kangaroo jumps to a vertical height of 2.5m. How longwas it in the air before
ID: 1761631 • Letter: A
Question
A kangaroo jumps to a vertical height of 2.5m. How longwas it in the air before returning to Earth? I cannot wrap my mind around this one. Pleasehelp! This will be on my test on Monday. This type ofquestion is supposed to come from Chapter 2 in Giancoli's Physics6th edition, but I cannot find another question like it. A kangaroo jumps to a vertical height of 2.5m. How longwas it in the air before returning to Earth? I cannot wrap my mind around this one. Pleasehelp! This will be on my test on Monday. This type ofquestion is supposed to come from Chapter 2 in Giancoli's Physics6th edition, but I cannot find another question like it.Explanation / Answer
Vy2=Vy02 -2gh = 0 - (2 * 9.8 *-2.5) = 40 so Vy = 6.632 So again Vy,= Vy - gt 0 = 6.632 - (9.8 x t) So t = 0.645 And the total time needed for the Kangaroo to come back to theground is = 2 t = 2 x 0.645 = 1.29 sec.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.