A journal published a study of the lifestyles of visually impaired students. Usi
ID: 2934128 • Letter: A
Question
A journal published a study of the lifestyles of visually impaired students. Using diaries, the students kept track of severalvariables, including number of hours of sleep obtained in a typical day. These visually impaired students had a mean of 8.97 hours and a standard deviation of 2.13 hours. Assume that the distribution of the number of hours of sleep for this group of students is approximately normal. Complete parts a through c.
a) Find P(x>12).
b) Find P(8<x<10
c) Find the value a for which P(x<a)=0.3
Explanation / Answer
a) P(X>12) =1-P(X<12)=1-P(Z<(12-8.97)/2.13)=1-P(Z<1.4225)=1-0.9226 =0.0774
b)P(8<X<10)=P((8-8.97)/2.13<Z<(10-8.97)/2.13)=P(-0.4554<Z<0.4836)=0.6857-0.3245 =0.3612
c)
P(X<a) =0.3
for 30th percentile ; z =-0.5244
hence a =mean +z*Std deviation =8.97-0.5244*2.13=7.853
please revert for any clarification required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.