A particular race car can cover a quarter mile track (402 m)in 6.60 s starting f
ID: 1761597 • Letter: A
Question
A particular race car can cover a quarter mile track (402 m)in 6.60 s starting from a standstill.Assuming the acceleration is constant, how many g's, doesthe driver experience? If the combined mass of the driver and race car is445 kg, what horizontal force must theroad exert on the tires? A particular race car can cover a quarter mile track (402 m)in 6.60 s starting from a standstill.Assuming the acceleration is constant, how many g's, doesthe driver experience? If the combined mass of the driver and race car is445 kg, what horizontal force must theroad exert on the tires?Explanation / Answer
g iven length of qurter mile track = x- x0 =402m time taken = f = 6.6s mass of the car = m = 445kg from the kinemetic eq s = ut +1/2at2 here s = x-x0 and intial velocity = u =0 then x-x0 = 1/2at2 a = 2(x-x0)/t2 a = 2*402/(6.6)2 = 18.45m/s2 interms of g we have a =18.5m/s2/9.8m/s2 = 1.88g acclerating force F = ma = 445*18.5m/s2 =8.2*103 N interms of g we have a =18.5m/s2/9.8m/s2 = 1.88g acclerating force F = ma = 445*18.5m/s2 =8.2*103 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.