Girl and Sled A 45 kggirl and an 8.4 kg sled are on the frictionless ice of a fr
ID: 1761417 • Letter: G
Question
Girl and Sled A 45 kggirl and an 8.4 kg sled are on the frictionless ice of a frozenlake, 12 m apart but connected by arope of negligible mass. The girl exerts a horizontal 5.5 N force on the rope. (a) What is the acceleration of the sled?1 m/s2
(b) What is the acceleration of the girl?
2 m/s2
(c) How far from the girl's initial position do they meet?
3 m (a) What is the acceleration of the sled?
1 m/s2
(b) What is the acceleration of the girl?
2 m/s2
(c) How far from the girl's initial position do they meet?
3 m
Explanation / Answer
mass of girl m = 45 kg mass of sled m ' = 8.4 kg separation between girl and sled S = 12 m Horizontal force on the rope F = 5.5 N (a) . Accleration of sled a = F / m ' = 0.6547 m / s ^ 2 (b). Accleration of the girl a ' = -F / m = -0.1222 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.