Light containing a mixture of two wavelengths, 500 nm and600 nm, is incident nor
ID: 1761308 • Letter: L
Question
Light containing a mixture of two wavelengths, 500 nm and600 nm, is incident
normally on a diffraction grating. It is desired (1)that the first and second principal
maxima for each wavelength appear at 30°, (2) that thedispersion be as high as
possible, and (3) that the third order for 600 nm be amissing order.
a) What is the separation between adjacentslits?
b) What is the smallest possibleindividual slit width?
c) List all orders for 600 nm thatactually appear on the screen with the valueschosen
in parts (a) and (b).
Explanation / Answer
a)The separation between adjacent slits is d * sinbright = m * where m =0,±1,±2,............ ------------(1) or d = (m * /sinbright) where m = 1, = 500 nm = 500 * 10-9 m andbright = 30o b)The smallest possible individual slit width is same asthe min = (/a) or a = (/min) c)In equation (1) we replace by 600 nm and get thevalues of d for m = 1,2,3,...........Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.