One cubic centimeter of a cumulus contains 120 water drops, whichhave a typical
ID: 1761292 • Letter: O
Question
One cubic centimeter of a cumulus contains 120 water drops, whichhave a typical radius of10 m. (a) How manycubic meters of water are in a cylindrical cumulus cloud of height3.1 km and radius 0.9 km? (b) How many1-liter pop bottles would that waterfill? (c) Water has a density of 1000kg/m3. How much mass does the water in the cloud have?Answer a1: thetolerance is +/-2%
Answer b1: the tolerance is+/-2%
Answer c1: the tolerance is+/-2%
Answer a1: thetolerance is +/-2%
Answer b1: the tolerance is+/-2%
Answer c1: the tolerance is+/-2%
Explanation / Answer
radius of water drop, r = 10 m Volume of one drop = (4/3)r 3 =(4/3) (10 -15) m^3 Volume of 120 water drops = 120 * [ (4/3) (10 -15)] = 502.4 X 10 -15 m^3 1 cm^3 of cumulus ------- 502.4 X 10-15 m^3 of volume of water 10 -6 m^3 of cumulus------- 502.4 X 10 -15 m^3 of volume of water 1 m^3 of cumulus -------502.4 X 10 -9 m^3 of volume of water (a) height of cylindricalcumulus, h = 3.1 km = 3100 m radius of cylindricalcumulus, r = 0.9 km = 900 m Volume of cylindricalcumulus, V = r 2 h = (22/7) ( 900) 2 (3100) = 7884.54 X 10 6 m^3 Volume of water in thecylindrical cumulus = (7884.54 X 10 6) (502.4 X 10-9) = 3961.2 m^3 (b) Volume of 1 liter ofwater = 10 -3 m^3 No. of bottles=3961.2 / 10 -3 = 3961.2 X 10 3 (c) mass of water in thecloud, m = (Volume ) ( density) = 3961.2 X 1000 = 3.9612 X 106 kg = 3.96X 10 6 kg (c) mass of water in thecloud, m = (Volume ) ( density) = 3961.2 X 1000 = 3.9612 X 106 kg = 3.96X 10 6 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.